نظریه و مفاهیم ارتباطات در روابط عمومی و روزنامه نگاری

شناسه محصول: 16

پدیدآور : بابک فربودنیا

نوبت چاپ : اول

تعداد صفحات :

چاپ اول :

شابک :

تاریخ انتشار : 1391

زبان اصلی : فارسی


12000 تومان
اضافه به سبد خرید

ارتباطات معاني متفاوتي نزد اشخاص گوناگون دارد. محققان غربي كه پايه‌گذاران ديدگاه‌هاي جديد و روش‌ها و فنون ارتباطي موجود است، در اين مورد بر اين عقيده‌اند كه كلمه « ارتباطات» (Communication) از لغات لاتين (Communicare) مشتق شده است كه اين لغت خود در زبان لاتين به معناي (To make common) يا عمومي كردن و يا به عبارت ديگر در معرض عموم قرار دادن است. اين بدين معني است كه، مفهومي كه از درون فردي برخاسته است به ميان ديگران راه يافته و همان‌طور كه بعداً مي‌آيد به ديگران انتقال يافته است. پس در اصل اعتقاد بر اين است كه ارتباطات برخي از مفاهيم و تفكرات و معاني و يا به عبارت بهتر پيام‌ها (Messages) را به ديگران و يا ميان عموم گسترش مي‌دهد. تعاريف جديدتر آن را «انتقال مفاهيم» و يا «انتقال معاني» (Exchange meaning) و نيز «انتقال و يا تبادل پيام‌ها» (Transmit messages) مي‌دانند.

 

در عصري كه هر لحظه­اش در گرو تغييرات شگفت­انگيز است، ارتباطات حرف اول را مي‌زند . تحقيقات نشان مي‌دهد كه حدود 75درصد از اوقات روزانه ما به نحوي در تماس و ارتباط با ديگران مي‌گذرد . به همين دليل كيفيت زندگي هر كس بستگي به كيفيت ارتباطات او با ديگران دارد . براي مثال : همه ما در محيط كار فرصتهاي يكساني داريم اما تنهاكساني مسير پيشرفت و ترقي را به سرعت مي­پيمايند و احترام، اعتبار و مقام براي خويش كسب مي‌كنند كه قدرت بيان داشته باشند، خود را به درستي مطرح كنند و در شرايط مختلف و با افراد مختلف، ارتباطي مناسب برقرار كنند .

این کتاب قصد دارد به موضوع ارتباطات انسانی (Human communication) بپردازد و در این راستا انواع ارتباطات و مدل های مربوط به آن را مورد مطالعه قرار می دهد و بیش از همه، انواع ارتباطات انسان با انسان را اعم از کلامی و غیر کلامی بحث می کند .

 

 در دو فصل آخر این کتاب مطالب مهم  مربوط بهروابط عمومی و روزنامه نگاری به اشکال گوناگون بیان شده وبه مفاهیم روابط عمومی و روزنامه نگاری اشاره گردیده است. ویژگی کتاب حاضر آن است که مجموعه‌ای بزرگ را در حجمی کوچک و مفید گردآوری و نقد کرده است.